TRI TVORY
TRI TVORY je projekt, v rámci ktorého chystáme tri krátke inscenácie pre deti od troch rokov na námety knižnej tvorby autorky a ilustrátorky Simony Čechovej | Smatana. Prvou inscenáciou tohto projektu je ELIŠKA a svet hore nohami.
V sezóne 2023/2024 chystáme ešte inscenácie FRANTIŠEK a kompost a JOŽKO a včely.
Hlavnými témami projektu sú ekológia, udržateľnosť a ochrana druhov. Projekt tiež poukazuje na nie až tak časté formy bábkového divadla v škôlkarskom prostredí a to najmä na predmetové divadlo.
Súčasťou projektu TRI TVORY sú aj sprievodné vzdelávacie a kreatívne aktivity v podobe workshopov po predstavení.
SEZÓNA 2023/2024
Dramaturgia tvorby Divadla Š.E.M. sa primárne sústreďuje na témy, ktoré sami považujeme za dôležité. Pre sezónu 2023/2024 dramaturgia okrem dlhodobých tém akcentuje najmä tému ekológie.
S detským divákom a jeho rodičom/sprievodcom/vychovávateľom/pedagógom sa chceme prostredníctvom repríz v sezóne 2023/2024 rozprávať o témach malosti a stratenosti, hľadaní miesta kam patriť (Palculienka), o strate domova, o hľadaní nového bezpečného miesta, o priateľoch, nástrahách, pralesoch a zoologických záhradách (Vlčie oko) o včelách, komposte a ohrozených druhoch, o význame každého jedného tvora na Zemi (pripravovaná trilógia inscenácií pre deti predškolského veku Tri tvory). K mladému a dospelému divákovi si chceme nájsť cestu prostredníctvom repríz imerznej bábkovej inscenácie Lesom, v ktorej nachádzame strach (Foba) premenený do niekoľkých podôb.
K procesu chceme prispieť vlastnými vedľajšími aktivitami ako sú dramaturgické úvody a diskusie po predstaveniach, workshopy po predstaveniach (projekt Tri tvory) a tiež interakciou s divákom po predstavení pre vzbudenie záujmu o bábkové divadlo. Budovať vzťah s divákom pred, počas a po predstavení je v našom vnímaní tvorby jedným z najdôležitejších prostriedkov, ako prispieť k scitlivovaniu diváka, budovaniu jeho konštruktívno-kritického myslenia a budovaniu estetického cítenia. Snažíme sa vytvoriť blízkosť medzi nami a divákom. V súčasnom stave slovenskej spoločnosti považujeme vzdelávanie divadlom za dôležité.
25
Odohrali sme
Videlo nás
Aktivity Divadla Š.E.M. v sezóne 2023/2024 z verejných
zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
982
repríz.
divákov a diváčiek.
Uskutočnili sme
vzdelávacích aktivít.
40
Platformu Kultúra pre deti sme založili, pretože cítime potrebu hovoriť o kvalitnej tvorbe a kultúre pre deti a pre ich dospelých (rodičov, opatrovateľov, opatrovateľky, učiteľov, učiteľky alebo aj organizátorov, organizátorky).
Chceme Vám ponúknuť prehľad o tvorbe pre deti s prihliadnutím na estetickú, umeleckú a výpovednú hodnotu z pohľadu rôznych tvorcov, profesionálov a odborníkov.
Myslíme si, že deti sa formujú podľa toho, čo prijímajú, a teda my všetci ako jednotlivci aj ako spoločnosť sme do veľkej miery výsledkom toho, čo sme prijali v detstve.
V pravidelných intervaloch si budeme pozývať odborníkov, odborníčky a tvorcov, tvorkyne z prostredia kultúry pre deti, s ktorými sa budeme rozprávať o rôznych témach.
(Stránka už nie je k dispozícii)
V rámci projektu Rozpovedz svoj príbeh Divadlo Š.E.M. vytvorilo umelecko-vzdelávací program, ktorý by žiakom a žiačkam 1. stupňa (najmä 3. a 4. ročníka) priblížil súčasné bábkové divadlo a spolu s ním aj umenie storytellingu. Kladie si za cieľ, aby účastníci programu neboli len konzumentmi predstavení, ale chce im ponúknuť možnosť participovať na tvorivých aktivitách, spoznávať zákutia divadelného umenia a stať sa na chvíľu rozprávačom vlastného príbehu.
Pripravili sme 8 podujatí, ktorých súčasťou boli dramaturgický úvod, predstavenie inscenácie Vlčie oko a vzdelávací workshop zameraný na umenie rozprávačstva. Toto zameranie úzko súvisí s výkonovými štandardmi Inovovaného Štátneho vzdelávacie programu pre 1. stupeň základných škôl, v rámci ktorých sa žiaci a žiačky oboznamujú s tvorbou príbehu či jednotlivými prvkami rozprávania.
V projekte sme cielene upriamili pozornosť prevažne na žiakov a žiačky škôl sídliacich v malých obciach, ktoré sú vo veľkej miere súčasťou najmenej rozvinutých slovenských okresoch. Práve tie sa totiž s podobnými projektami stretávajú pomerne zriedkavo, ak vôbec.
Prečo je rozprávačstvo pre nás dôležité?
- rozvíja tvorivé myslenie
- učí nás spracovávať informácie
- počúvať s porozumením
- tvoriť príbeh v logickej náväznosti
- tvroiť vety a štylizovať ich
- rozvíja vyjadrovacie prostriedky a slovnú zásobu
- učí nás počúvať
- zvyšuje sebahodnotu a odvahu nahlas rozprávať pred publikom
- spája nás s divadlom
Kto bol súčasťou tohto projektu:
Herci: Ľuboš Janák, René Sorád
Herečka: Michaela Dzamková
Lektorky: Nikoleta Hvizd Tužinská, Veronika Trokšiarová
Produkcia a manažment: Frederika Gálová
P.S.: Modrý vlk sa konečne dočkal svojho prvého portrétu. Jeho autorkou je Dominika.
8
Odohrali sme
Videlo nás
325
repríz a vzdelávacích aktivít.
divákov a diváčiek.
Spolupracovali sme so
7
školami zo
7
miest: Močenku, Rožňavy, Lubeníka, Muráňa, Pukanca, Hájskej a Trnovca nad Váhom
Projekt Divadla Š.E.M. Rozpovedz svoj príbeh z verejných
zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
SEZÓNA 2024/2025
Aktivity Divadla Š.E.M. v sezóne 2024/2025 z verejných
zdrojov podporil Fond na podporu umenia.